בואו נתחיל מהסוף. שוואסנה.

אמנות ההרפיה המוחלטת.
שוואסנה (savasana) היא התנוחה איתה מסתיים כל שיעור יוגה.

ההנחיות לתנוחה פשוטות: יש לשכב על הגב ולהתרווח, לנסות להרפות לחלוטין את השרירים, לעצום את העיניים, להרפות את המחשבות, להביא את תשומת הלב אל הנשימה, ואל התחושות העולות מן הגוף. פשוט להירגע ולהתמסר לאי-עשייה.


מבחינה אנרגטית, המטרה הבסיסית היא לאפשר לגוף לנוח מהתרגול הפיזי ולאפשר לכל הפראנה (prana) - אנרגיית החיים שאספנו ויצרנו בתרגול להיטמע לתוך הגוף, למלא אותנו בכוחות מחודשים. מבחינה פיזית, השרירים גדלים ומתחזקים דווקא בזמן המנוחה! חייבים להרשות להם לנוח. במקרים רבים, אם לא נותנים לשרירים זמן להתאוששות ולמנוחה, פוטנציאל ההתחזקות והגמישות של הגוף לא יכול להגיע לכדי למימוש, עומס יתר על השרירים יכול להביא לשרירים תפוסים ואפילו לפציעות.

"שכיבה באורך מלא, על הגב, כמו גופת מת נקראת: שוואסנה (savasana). תנוחה זו משחררת את הגוף מעייפות ונותנת מרגוע לתודעה".

"האתה יוגה פרדיפיקה", כְּתָב יוגי עתיק

Y


חשוב לזכור שלמרות שאנחנו נדרשים בשוואסנה לאי עשייה, היא עדיין תנוחה וכמו בכל התנוחות: יש כאלה שזה בא להם בקלות והם פשוט מתמסרים להרפיה, ויש לא מעט אנשים שעבורם זה קשה, לא נוח ויכול להיות אפילו מעצבן.


התודעה מיד מתמרדת: מתי זה ייגמר? מה אני אוכל אחרי השיעור? אני חייבת לזכור להחזיר טלפון ל.. אוף, משהו מגרד לי ברגל... וכו’.

וכשהתודעה מקפצת מדבר לדבר - כמעט בלתי אפשרי להירגע באמת. התודעה והגוף שלובים זה בזה. כל פעולה שלנו מתחילה בתודעה. אם התודעה שלנו מפוזרת ולחוצה – גם הגוף נכנס לסטרס. ולחלופין, כשאנחנו מרפים לחלוטין את השרירים, מתרכזים בנשימה ובתחושות הגוף, יכולה התודעה להירגע. התחושה שאנחנו שואפים להגיע אליה היא תחושה של הכרה בהירה מרוחקת אך לא מנותקת, אנחנו בעצם הופכים למתבוננים. לעדי ראייה הצופים מהצד על הגוף ועל התודעה שלנו. דקות ספורות של הרפיה עמוקה ומודעת, יכולה להפחית דאגה ועייפות בצורה הרבה יותר טובה ועמוקה מאשר שעות ארוכות של שינה לא שקטה.

אם גם אתם מאלו שמתקשים להרפות, אני יכולה להבטיח לכם כי כמו בכל תרגול, היכולת להרפות רק תשתפר ותהיה קלה יותר עם הזמן, אם רק תתנו לה הזדמנות ותנסו להתמסר באמת.


כבה את המיינד. הרפה ורחף על הזרם
זה לא למות, זה לא למות
הנח את כל המחשבות, הכנע לריק
זה זורח זה זורח
אז תוכל לראות את המשמעות של מה שבפנים
זה להיות, זה להיות
אהבה היא הכל ואהבה היא כל אחד
זה לדעת, זה לדעת
ג'ון לנון (מתוך Tomorrow Never Knows )