בואו נתחיל מהסוף. שוואסנה.

אמנות ההרפיה המוחלטת.שוואסנה (savasana) היא התנוחה איתה מסתיים כל שיעור יוגה.

ההנחיות לתנוחה פשוטות: יש לשכב על הגב ולהתרווח, לפרוש את איברי הגוף, כשכפות הידיים כלפי מעלה או על הבטן, הגב התחתון שוקע אל תוך המזרן וחלקו האחורי של הצוואר - ארוך. ואז כשמגיעים למצב של נוחות מקסימלית, פשוט לעצום עיניים ופשוט להירגע.

להרפות את השרירים, להרפות את המחשבות, להתרכז בצליל ובתנועה של הנשימה ובתחושות העולות מן הגוף .ב"האתה יוגה פרדיפיקה", כְּתָב יוגי עתיק המכיל הנחיות לתרגול תנוחות היוגה, נכתב: "שכיבה באורך מלא, על הגב, כמו גופת מת נקראת: שוואסנה (savasana). תנוחה זו משחררת את הגוף מעייפות ונותנת מרגוע לתודעה".

Y

המטרה הבסיסית היא לאפשר לגוף להירגע ולנוח מהתרגול. בזמן המנוחה כל היתרונות של התרגול נספגים בגוף: המיקוד, הרוגע ההתחזקות והגמישות. אנחנו מאפשרים לכל הפראנה (prana) - אנרגיית החיים שאספנו ויצרנו בתרגול להיטמע לתוך הגוף. למלא אותנו בכוחות מחודשים.


אבל כדי שכל זה אכן יקרה עלינו ללמוד לשחרר לחלוטין. לשכב בדממה, ללא תנועה וללא מחשבה. נשמע קל? האמת היא שלרוב האנשים הדבר פשוט אינו פשוט כלל. בניגוד לתרגול האסאנות (התנוחות) שבו השקענו בעשייה ובמודעות, כאן אנו נדרשים לאי עשייה מוחלטת.

התודעה מיד מתמרדת: מתי זה ייגמר? מה אני אוכל אחרי השיעור? אני חייבת לזכור להחזיר טלפון ל.. אוף, משהו מגרד לי ברגל... וכו’.

וכשהתודעה מקפצת מדבר לדבר - בלתי אפשרי באמת להירגע לעניין. התודעה והגוף שלובים זה בזה. כל פעולה שלנו מתחילה בתודעה. אם התודעה שלנו מפוזרת ולחוצה– הגוף סובל. כשאנחנו מרפים לחלוטין את השרירים, מתרכזים בנשימה ובתחושות הגוף, בהתבוננות פנימה, רק אז יכולה התודעה להירגע. התחושה שאנחנו שואפים להגיע אליה היא תחושה של הכרה בהירה ומנותקת, אנחנו בעצם הופכים למתבוננים. לעדי ראייה הצופים מהצד בגוף ובתודעה. אז נהפכת התנוחה למרגיעה ומרעננת. דקות ספורות של הרפיה עמוקה במודעות, יכולה להפחית דאגה ועייפות בצורה הרבה יותר טובה ועמוקה מאשר שעות של שינה לא שקטה.

חשוב לזכור שלמרות שאנחנו נדרשים בשוואסנה לאי עשייה, היא עדיין תנוחה וכמו בכל התנוחות: יש כאלה שזה בא להם בקלות והם פשוט מתמסרים להרפיה, ויש לא מעט אנשים שעבורם זה קשה, לא נוח ויכול להיות אפילו מעצבן. להם אני יכולה להבטיח כי היכולת להרפות רק תשתפר ותהיה קלה יותר עם הזמן אם רק תתנו לה הזדמנות.

ונקודה קטנה למחשבה:

אלה שהכי קשה להם לשכב בשוואסנה, הם אלה שזקוקים לה יותר מהכל.

כבה את המיינד. הרפה ורחף על הזרם

זה לא למות, זה לא למות

הנח את כל המחשבות, הכנע לריק

זה זורח זה זורח

אז תוכל לראות את המשמעות של מה שבפנים

זה להיות, זה להיות

אהבה היא הכל ואהבה היא כל אחד

זה לדעת, זה לדעת

ג'ון לנון (מתוך Tomorrow Never Knows )

עקבו אחרינו

  • פייסבוק יוגתיים - יוגה בגבעתיים
  • אינסטגרם יוגתיים - יוגה בגבעתיים

​© 2019 by Yogatime Israel