תנוחת החודש: Kakasana – עורב

- "מה אם אפול?"

- "הו יקירתי, ומה אם תעופי?"

ארין הנסון


קאקאסנה – תנוחת העורב, היא תנוחה מאתגרת מאוד של איזון כל משקל הגוף על הידיים. מצד אחד, מיד אפשר לראות שזו לא תנוחה פשוטה. תנוחת העורב ותנוחות אחרות שמבקשות מאיתנו להתאזן על הידיים, יכולות להראות מאוד מאיימות ובלתי אפשריות כשאנחנו נתקלים בהן לראשונה. הן יכולות לעורר תחושות של פחד וחוסר ביטחון ובצדק, לא פשוט להחזיק את כל משקל הגוף שלנו על שתי כפות הידיים בלבד, וצריך להיזהר במיוחד שלא למצוא את עצמנו נופלים על הפנים.


מצד שני, מדובר בתנוחה כיפית מאוד, מלאה ביתרונות פיזיים ומנטליים ששווה להשקיע בה.

תנוחת העורב מחזקת את הזרועות, הכתפיים, פרקי הידיים ואת שרירי הליבה, משפרת את תהליך העיכול, את שיווי המשקל ואת יכולת הריכוז. אך יותר מכל, התנוחה עוזרת לנו לפתח יציבות פיזית ונפשית שמעניקה תחושת חוזק, העצמה וסיפוק. היא יכולה לתרום רבות לתחושת הערך העצמי שלנו ועוזרת להתחבר אל הכח ואל תחושת החופש שחבויים בכל אחד מאיתנו.אחד התהליכים המשמעותיים ביותר המתפתחים דרך תרגול היוגה, הוא פיתוח יכולת ההתבוננות בגוף ובמחשבה - לזהות ולראות בזמן אמת את ההרגלים המנטליים שלנו.

ההרגלים המנטלים שלנו כוללים בתוכם אוסף של דפוסי חשיבה והתנהגות, שנוצרו בתודעה שלנו על ידי "וואסנות" – חוויות שונות שעברנו במהלך החיים ונצרבו לנו בתודעה. הוואסנות האלו הם חלק גדול ממה שמניע ומעצב אותנו, לפעמים בצורה חיובית, ולפעמים פחות.

ההרגלים המנטליים שאנו מפתחים מלווים אותנו בחיי היום יום שלנו, במערכות יחסים או בקריירה, וגם על מזרן היוגה. חלק גדול מהתרגול הוא להתבונן בתגובות האוטומטיות שעולות בנו, באותם דפוסים ישנים שחוזרים, לזהות אותם ולבחור לשנות אותם.


כשאתם ניגשים לתנוחה מאתגרת כמו תנוחת העורב, נסו לשים לב לדבר הראשון שעולה לכם לראש – האם התגובה המיידית היא "אין מצב שאצליח" או "הפעם אני עושה את זה"?

הנחת כפות הידיים על הרצפה, השענת הברכיים על הזרועות והמשחק עם כוח המשיכה עד שהרגליים מתנתקות מהמזרן – הן פעולות שדורשות אומץ, הן דורשות מאיתנו לסמוך על עצמנו, וגם על הילד השובב וההרפתקן שבתוכנו. כשאנחנו בוחרים להאמין שאנחנו יכולים להרים את משקל הגוף שלנו, ולייצב אותו בביטחון על שתי כפות הידיים בלבד, אנחנו הופכים דפוסים ישנים של ספק עצמי לדפוסים חדשים של ביטחון והעצמה. אנו משפרים את איכות חיינו לא רק על ידי בניית גוף פיזי חזק יותר, אלא גם על ידי בניית חוזק פנימי. אנחנו הופכים חולשה לעוצמה, ואת הפחד – לאמונה.


  • חשוב להימנע מהתנוחה אם אתם סובלים מכאבים או דלקות בפרקי כפות הידיים ובכתפיים.

  • מומלץ להימנע מתרגול התנוחה במהלך הריון.