תנוחת החודש: NATARAJASANA - מלך הריקוד

החיים הם ריקוד - צעד קדימה, שניים אחורה, סיבובים, קפיצות ונפילות.

האם אתם מאפשרים לעצמכם להיסחף אל תוך הריקוד או מתעקשים להישאר ולעמוד באותה הנקודה?


תנוחת נאטראז' - NATARAJASANA


בסנסקריט משמעות המילה נאטה היא ריקוד, וראג'ה – מלך. מכאן, שמה העברי של התנוחה - "מלך הריקוד". התנוחה נקראת על שם האל שיווה, שמופיע בשמות ובתיאורים שונים במיתולוגיה ההודית אך ידוע בעיקר כאל החורבן והבריאה. משמעות החורבן כאן לא עומדת בפני עצמה. צריך "להחריב" משהו ישן, על מנת ליצור משהו חדש, כדי שיהיה מקום לשינוי ולטרנספורמציה.שינויים הם לא עניין פשוט עבור אנשים. הם מכריחים אותנו לצאת מאזור הנוחות שלנו, ואולי לחוות רגשות שאנו לא אוהבים להרגיש, הם מאיימים להרוס לנו את התכניות, או משהו אחר שחשוב לנו ושהשקענו בו את כל כולנו, למשל - מערכות יחסים, קריירה או עסק.

פעמים רבות נמצא את עצמנו בהתנגדות לשינויים, מנסים להיאחז במה שעוד אפשר "להציל" מהמציאות היציבה והמוכרת שלנו, שאנחנו כבר רגילים אליה ומקבלים אותה, גם אם אנחנו לא מאושרים בה. שינוי תמיד יכלול סיום של משהו, אך הוא טומן בחובו גם התחלה חדשה ואינספור אפשרויות.


בשיעור היוגה, אנחנו מתרגלים לא מעט שינויים ויציאה מאזור הנוחות שלנו, ובו בזמן גם שומרים על זרימה. אנחנו עוברים בין תנוחות, תנועות ונשימות ושואפים שהמעברים ביניהם יהיו הכי הרמוניים, רציפים ונעימים שאפשר. ומאחר וכל מה שאנחנו עושים על המזרן מתרגם את עצמו גם לחיי היום יום, אנחנו לומדים איך אפשר לנווט בין הפעולות הפשוטות ביותר בסדר היום שלנו ובין מצבי חיים מאתגרים, שלא פעם מצריכים מאיתנו גמישות, כוח ואומץ.


תנוחת הנאטראז' מכילה בתוכה את התנועתיות, הקצב והיצירתיות המסמלים את השינויים והזרימה שהם חלק בלתי נפרד מהחיים. היא מאתגרת אותנו בעמידה על רגל אחת, מפתחת את שיווי המשקל והפוקוס שלנו, ובאותה נשימה, גם פותחת לנו את הלב ומסלקת את תחושת הפחד.

לתנוחה גם יתרונות פיזיים מעולים: היא עוזרת לנו לפתח את שיווי המשקל ויכולת הריכוז, מחזקת את שרירי הבטן, פותחת את בית החזה ומגמישה את הגב. וכך, כמו כל תנוחה ביוגה, גם תנוחת הנאטראז' משפיעה עלינו בכל הרבדים – הגופניים, הנפשיים והרוחניים. וכשהפחד משינויים מתחיל להתפוגג, אפשר לחוות יותר ויותר חופש פנימי.


LET'S DANCE!